,, Inny nie znaczy gorszy". O osobach z niepełnosprawnością.

Jaka jest Twoja reakcja na ludzi niepełnosprawnych? Czy pomogłeś człowiekowi niepełnosprawnemu? Czy zaakceptowałbyś niepełnosprawnego kolegę w klasie? Czy na codzień spotykasz osoby z niepełnosprawnością? Na takie i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć uczniowie klasy VI pdczas spotkania u nas w Bibliotece, którego tematem była niepełnosprawność i tolerancja wobec niepełnosprawności.

Na początku wszyscy uczestnicy mieli za zadanie napisać na karteczkach samoprzylepnych określenia, kojarzące im się ze słowem tolerancja, które później przykleili na duży arkusz papieru. Po czym wspólnie stworzyli definicję tolerancji.

Następnie padło pytanie - co to jest niepełnosprawność? Z czym im się kojarzy osoba z niepełnosprawnością? Jakie są rodzaje niepełnosprawności? Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, dyskutowali. W między czasie zostali podzieleni na grupy. Każda z grup miała inne zadania dotyczące niepełnosprawności. Miedzy innymi pracowali z tekstem z książki interaktywnej ,, O osobach z niepełnosprawnościami", które Biblioteka otrzymała  od Fundacji Humanity in Action Polska. Fundacja ta zajmuje się edukacją na rzecz praw człowieka i inspiruje młodych ludzi do reagowania na brak tolerancji wobec odmienności.

Na koniec spotkania grupy przedstawiały scenki o niepełnosprawności. Same decydowały o tym, co przedstawią, np. jedna z grup wybrała spośrod siebie osobę, która miała odegrać niewidomego. Reszta miała jej pomóc w dojściu do celu lub odmówić pomocy. Wszystkie grupy miały inne pomysły na przedstawienie sytucji, w których spotykają osobę z niepełnosprawnością.

Po rozmowie i przedstawionych scenkach, uczniowie doszli do wniosku, że osoby z niepełnosprawnością, których jest dużo, tak samo zasługują na zrozumienie, szacunek, akceptację i  tolerancję niezależnie od wyglądu, poglądów czy odmienności fizycznej czy psychicznej.