Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Bakałarzewie

Zespół Ludowy Zajączkowiaki z "Zajączkowa"

Zespół z gminy Bakałarzewo. Zespół kilkakrotnie reprezentował nasz region na Ogólnopolskich Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, kultywował najlepsze tradycje muzyki i pieśni ludowej zdobywając wyróżnienia i nagrody. Liderka zespołu - Teresa Barszczewska w 2000 r. zdobyła w Kazimierzu II nagrodę w kategorii śpiewaków solistów za cykl pieśni weselnych, w 2012 roku powtórzyła ponownie powtórzyła ten sukces wyśpiewując I nagrodę. W 2013 r. najmłodszy z członków Zespołu – wówczas17-letni Krystian Barszczewski – zdobył wyróżnienie w kategorii śpiewaków solistów, a w 2020r. 12- letnia Wiktoria Wawrukiweicz wyśpiewała I nagrodę w kategorii Mistrz i Uczeń. Zespół wykonuje lokalne pieśni obrzędowe: weselne, kolędy i pastorałki, wielkopostne, dożynkowe i inne. Występuje głównie na terenie północno-wschodniej Polski. Bierze udział w konkursach dożynkowych na wieńce i równianik. Wieloletnia działalność Zespołu przyczynia się do popularyzacji lokalnej kultury ludowej oraz upowszechniania wiedzy o naszym regionie w całej Polsce. Zespół wyróżnia prezentowany własny, autentyczny folklor. Po raz pierwszy na scenie „Zajączkowiaki” wystąpiły w listopadzie 1979 roku, śpiewając piosenki, które zapamiętały nasze babki i prababki „Jak malwy zza opłotka” – tak śpiewają w jednej z pieśni ludowych.
W lipcu 2019 r. Zespół obchodził 40. rocznicę swojej działalności artystycznej. W 2014r. w związku z długoletnią działalnością artystyczną, pielęgnowaniem rodzimej tradycji oraz krzewieniem kultury ludowej naszego regionu, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził zespół folklorystyczny Zajączkowiaki z Zajączkowa przyznając nagrodę
okolicznościową w wysokości 15.000 zł. Nagroda rozdysponowana zostanie na cele statutowe Zespołu (stroje, wyjazdy na festiwale).

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.