Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Bakałarzewie

Zespół Ludowy "Bakałarz" z Bakałarzewa

Zespół śpiewaczy z Bakałarzewa. Powstał w 1979 r. W 1990 r. zawiesił działalność. Wznowił ją w 2002 r. Zespół wykonuje lokalne pieśni: weselne, dożynkowe, kolędy, pastorałki i inne. Przez wiele lat Zespół występował w następującym składzie: Krystyna Gorlo, Krystyna Wojtkiewicz, Władysława Chrzanowska, Irena Żukowska, Regina Jeleniewicz, Irena Kaszuba, Wanda Bełbot, Małgorzata Bagińska, Wacława Sakowska, Jan Pietrewicz, Jan Gorlo, Henryk Kamiński, Jarosław Stanulewicz.

Po wznowieniu działalności w 2002 r. Zespół "Bakałarz" występował wielokrotnie, głównie na terenie byłego województwa suwalskiego; wyjeżdżał również na teren Litwy. Nieżyjąca już solistka zespołu — Wacława Sakowska zdobyła na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2004 r. (w kategorii solistów śpiewaków) II nagrodę; dokonała tam również nagrań dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia. W 2008 roku zespół otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Kazimierzu Dolnym, prezentując dwie pieśni o ponad 150 – letniej historii "A na majowej rosie …", "A w niedzielę po obiedzie...".

Dnia 18 sierpnia 2018 roku zespół ludowy "Bakałarz" obchodził 15-lecie istnienia. W związku z tym na placu rynkowym w Bakałarzewie odbył się koncert, w czasie którego zaprezentowano szereg pieśni patriotycznych. Jubileusz pwiązany był ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obecnie Zespół wystepuje w następnym składzie: Krystyna Wojtkiewicz, Irena Żukowska, Wanda Bełbot, Małgorzata Bagińska, Jagoda Skiba, Teresa Kozłowska, Grażyna Kownacka, Halina Urbanowicz. W 2020r. Zespół otrzymał nowe stroje.

Kalendarium z działalności:

Utworzono dnia 10.04.2021, 14:11

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.