W grudniu 2012 r. podpisano porozumienie na utworzenie „Wioski Zapomnianych Wojów” na terenie należącym do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bakałarzewie w ramach projektu Podwyższenie atrakcyjności transgranicznego regionu poprzez włączenie etniczno-kulturowych zasobów w działalność turystyczną „Podróż do etnobajki” realizowanego we współpracy z Suwalską Izbą Rolniczo-Turystyczną w Suwałkach.
„Podróż do Etnobajki” to polsko-białoruski szlak turystyczny. Prowadzi po Suwalszczyźnie i Grodzieńszczyźnie – dwóch regionach leżących daleko od głównych traktów. Obie krainy łączy wspólna przeszłość, obie urzekają baśniowym krajobrazem i przyrodą. Po polskiej stronie można wędrować Baśniowym Szlakiem, a po białoruskiej – Ścieżkami Biełuna. Baśniowy Szlak prowadzi przez siedem wiosek bajek, które powstały z myślą o najmłodszych podróżnikach. Przewodnikami po nich są postaci z utworów urodzonej w Suwałkach Marii Konopnickiej.
Wioski Bajek rozproszone są po całym regionie – od Puszczy Augustowskiej, przez stolicę regionu – Suwałki, po Sejny i pogranicze polsko-litewskie. Każda z nich posiada odrębny profil tematyczny, własne postaci patronów – przewodników oraz wybraną legendę. Dla każdego z siedmiu miejsc opracowano również oddzielny pakiet gier, zabaw, animacji oraz scenariuszy zajęć z dziećmi i młodzieżą. Do całej trasy Baśniowego Szlaku przygotowano karty wędrowców ułatwiające i urozmaicające zwiedzanie. Mała Karta Wędrowca prowadzi po terenie danej wioski, zaś Duża Karta Wędrowca służy do odwiedzenia całego szlaku i zbierania punktów oraz zdobywania nagród, a do tego jest jednocześnie kolorową pamiątką z odbytej podróży po bajkowych wioskach Suwalszczyzny. Jest to jedyny w swoim rodzaju produkt sieciowy, mający za zadanie zapewnienie ciekawych atrakcji gościom odwiedzającym Suwalszczyznę i możliwość jej bliższego poznania przez najmłodszych wędrowców.
Tematem przewodnim Wioski Zapomnianych Wojów są Jaćwingowie. Wioskę można poznawać wędrując trzema różnymi ścieżkami na których zaprojektowane zostały instalacje – różnego rodzaje „tory przeszkód”, nawiązujące do tematyki poszczególnych szlaków. Droga jaćwieska (oznaczona symbolem grotu jaćwieskiego) odwołuje się do głównego tematu wioski umożliwiając w aktywny sposób poznanie życia Jaćwingów. Trasa ta rozpoczyna się w instalacji Grodzisko i prowadzi do palisady, następnie przez drewniane równoważnie i pniaki kierując do jednej z wież gdzie ukryta jest jaćwieska włócznia. Droga Pietrzyka (oznaczona symbolem ziarna i perły) – powstała w oparciu o historie bohaterów utworu Marii Konopnickiej z utworu O krasnoludkach i o sierotce Marysi – Mikuły i Pakuły rycerzy króla Błystka oraz krasnoludka Pietrzyka – patronów Wioski. Prowadzi wzdłuż budynku biblioteki. Droga legendy (oznaczona symbolem liścia dębu) – nawiązuje do lokalnej legendy Stary Skazdub. Zaczyna się przy Infokiosku i wiedzie wzdłuż palisady do magicznego drzewa, gdzie ukryta jest zagadka dendrologiczna.
Fot. 1. Wioska Zapomnianych Wojów po oddaniu do użytku w sierpniu 2014 r.
Wiosną 2014 r. rozpoczęto budowę inwestycji, a w połowie sierpnia 2014 r. oddano ją do użytku. Całość inwestycji wyniosła 250 tys. zł.
Od tego czasu prowadzone są animacje dla mieszkańców gminy Bakałarzewo i przyjezdnych turystów. Po oddaniu do użytku, „Wioskę Bajek” odwiedziło ponad 240 osób z czego ponad połowę stanowili turyści z Polski (Warszawy, Łodzi, Krakowa, Białegostoku), z którymi przeprowadzano animację. Po wcześniejszym przeszkoleniu animacje prowadzi osoba pracująca na stanowisku młodszy bibliotekarz w Gminnej Biblioteki Publicznej w Bakałarzewie – Renata Naumowicz.
Biblioteka jako jeden z siedmiu podmiotów zarządzających powstałymi Wioskami Bajek włączyła się w Festiwal Baśni i Legend Pogranicza - coroczne święto promujące Baśniowy Szlak Suwalszczyzny, uczestnicząc w obchodach i włączając się w przejazd bajkowego taboru, tym samym promując gminę, region, swoja instytucję oraz podległa jej Wioskę Zapomnianych Wojów.
Fot. 2. Animatorzy Wioski Zapomnianych Wojów podczas nagrań prowadzonych przez TVP. Źródło: Ze zbiorów TVP.
Od 31 sierpnia do 29 września 2014 r. w TVP Oddziałach Regionalnych emitowany był film i spot promujący „Baśniowy Szlak” i Wioski Bajek w tym Wioskę Zapomnianych Wojów, kręcony przez Suwalską Izbę Rolniczo-Turystyczną w Suwałkach.