Najczęściej czytam

wyniki

Noc Świętojańska nad Rospudą 2017

XII wieczór sobótkowy organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bakałarzewie i Starostwo Powiatowe w Suwałkach już za nami.
Imprezę rozpoczęliśmy występem dziecięcego Zespołu "Prymulki" działającego przy Bibliotece. Dzieci przywitały gości śpiewem i zatańczyły m.in. taniec sobótkowy z pochodniami.
Następnie ponad 180 członków zespołów i kapel ludowy województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego zaprezentowało swoje pieśni.
A były to:

- Bakałarz z Bakałarzewa
- Zajączkowiaki z Zajączkowa
- Kapela Onegdaj z Filipowa
- Znaroku z Przerośli
- Wilczanie z Wieliczek
- Zorniczeńka z Wysokiego
- Szeszupiaki z Rutki-Tartak
- Wigranie ze Starego Folwarku
- Echo Olecka z Olecka
- Przeroślaki z Przerośli
- Szuwarki z Wiżajn
- Uwrocie z Suwałk
- Jezioranki z Wiżajn.

Tradycyjnie jak co roku dziewczęta wrzucały wianki do Rzeki Rospudy, które zostały wyłowione przez miejscowych chłopców. Według wierzeń w ten sposób próbowano wywróżyć szybkie zamążpójście lub staropanieństwo.

Na imprezie obecni byli również wójt Gminy Bakałarzewo dr Tomasz Naruszewicz, reprezentantka Starostwa Powiatowego w Suwałkach Barbara Cieśluk.
Swoje stoisko rozstawiło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bakałarzewskiej obsługiwane przez prezesa Mirosława Surmacza i wolontariuszy - młodzież szkolną.
Impreza trwała do późnych godzin wieczornych. Pogoda dopisała, a zebrani goście po występach bawili się przy dźwiękach kapel ludowych.

Szczególne podziękowania należą się sponsorom:
- Firmie AGRO-ROLNIK Śniadowo punkt sprzedaży w Bakałarzewie
- Irenie i Bogusławowi Gajewskim
- Andrzejowi Chlebus
- Zbigniewowi Zielińskiemu
- Beacie i Łukaszowi Chartuniewicz
- Danucie i Radosławowi Gajewskim
bez których wsparcia ta impreza nie miałby takiego charakteru.
Serdeczne podziękowania należą się również pracownikom Biblioteki, wolontariuszom oraz wszystkim tym którzy służyli swoją pomocą podczas przygotowań i w trakcie trwania tegorocznej bakałarzewskiej "Nocy Świętojańskiej nad Rospudą".